Fizjoterapia
Trening
Szkolenia

Siła prostoty – Simple and Sinister

Nie od dziś wiadomo, że trening kettlebells przez wielu uznany jest za idealnie łączący budowanie siły i wydolności przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Wiele osób chce rozpocząć przygodę z odważnikami kulowymi, ale najprościej w świecie nie wiem od czego zacząć. 

W roku 2013 Pavel Tsatsouline wydał książkę, która do dziś stanowi podwalinę pracy z odważnikami kulowymi. Jeśli zapytamy jakiegokolwiek w Polsce instruktora metody hardstyle o propozycje programu dla osoby początkującej, wielu z nich bez wahania wskaże właśnie na program „Simple & Sinister”. Ten niezwykle prosty sposób połączenia dwóch podstawowych ćwiczeń w cykl treningowy jest do dziś jedną z najbardziej efektywnych form treningu kettlebells. Co ciekawe, na przestrzeni lat, osoby wykonujące S&S w wersji najbardziej zaawansowanej zostają wyróżnione oficjalnym wpisem na międzynarodową stronę www.strongfirst.com. W dzisiejszym artykule przedstawię Wam na czym polega program S&S, w jaki sposób można ułożyć progresje pod ten program oraz jakie korzyści mogą wypływać z pracy z odważnikami kulowymi. 

To co jest najpiękniejsze w odważnikach kulowych to fakt, że jeden odważnik może nam z powodzeniem zastąpić całą game maszyn na siłowni. Jego prostota polega na połączeniu dwóch prostych ćwiczeń, których głównym zadaniem jest rozwój siły i mocy. Każdy zawodnik – zarówno początkujący amator, jak i zaawansowany profesjonalista wyniesie wiele korzyści z realizowanych skrupulatnie ćwiczeń. 

Pavel w swojej książce sugeruje 3 rodzaje odważników do pracy dla Pań: 8kg, 12kg i 16kg. Będą to idealne ciężary, aby rozpocząć swoją przygodę z kettlebells. Panom sugeruje się kule: 16kg i 24kg. Znajdą się pewnie wśród Was czytelników – ci znacznie silniejsi – wtedy sugeruje zacząć od 20kg (Panie) i 32kg (Panowie). Jak mówi Pavel: Jeśli zastanawiasz się co „silniejszy znaczy” to prawdopodobnie nie ty. 

Jak zapewnia opis książki Tsatsouline’a, S&S przygotuje cię na niemalże wszystkie sytuacje życiowe od noszenie pianina po schodach po powstrzymanie się przed bójką uliczną. Program pozwala zbudować przed wszystkim siłę funkcjonalną, ale i wytrzymałość. Wiele osób twierdzi, że stanowi bardzo dobrą podstawę pod większość sportów, poprawia bowiem prace asymetryczną, prace korpusu oraz generowanie mocy z centrum na obwód. Jego dodatkową zaletą pozostaje fakt, że nie trwa długo – dalej zostanie Wam sporo czasu na pracę, domowe obowiązki, inne sporty i po prostu życie jako takie. Szkoła StrongFirst bardzo często podkreśla fakt „mniej znaczy więcej”. Proponowane przez Tsatsoulina programy bardzo często są mocno upakowane i zwięzłe, zostawiając wręcz poczucie zwiększonego apetytu i to jest OK! Im szybciej zrozumiesz, że dobry trening nie oznacza katowania siebie i swojego ciała do nieprzytomności tym większe korzyści zaczniesz wyciągać z jednostki treningowej. 

Rozgrzewka

Na rozgrzewkę składają się 3 ćwiczenia, najlepiej w obwodzie i 3 seriach: 

art_14

Prying goblet squats

Odważnik podbieramy jak do techniki goblet squat, a następnie utrzymując przedramiona prostopadle do ziemi pracujemy w pełnym przysiadzie nad otwarciem biodra. Pavel doradza wykonać kilka uginań na biceps w dolnej pozycji. Moja propozycja to 5-10 powtórzeń.

art_15

Hip bridge

W leżeniu na plecach przy zgiętych kolanach, przy ustawieniu całych stóp na ziemi, unieś biodra, aż do uzyskania pełnego wyprostu w biodrach, bez przeprostu w plecach. Spięcie utrzymaj 1-2s, a następnie wróć do pozycji leżącej. Wykonaj 10-15 powtórzeń.

art_13

Halo

Ćwiczenie, które bardzo dobrze rozgrzewa i poprawia mobilność obręczy barkowej. Odważnik umieszczamy przed sobą na klatce piersiowej, a następnie przy ustabilizowanym ciele i spiętym brzuch i pośladkach prowadzimy go dookoła głowy, aż do pozycji startowej. Wykonaj 10 powtórzeń w każdej serii. Opcjonalnie, można wykonać kilka TGU bez obciążenia lub z butem ustawionym na zamkniętej pieści.

Koszyk na zakupy