Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Zuzanna1987/domains/zuzannasobczak.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2539 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Zuzanna1987/domains/zuzannasobczak.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2543 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Zuzanna1987/domains/zuzannasobczak.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3525 Pas do podnoszenia ciężarów - za czy przeciw? - zuzannasobczak.pl

Pas do podnoszenia ciężarów – za czy przeciw?

Od pewnego czasu borykam się z poważnymi problemami technicznymi na stronie – stąd tak mała aktywność. Nic jednak straconego. Artykuł odpowiadający na pytanie, które mnie samą męczy od kilku dobrych lat. Trenować w pasie czy bez? Jakie jest wasze zdanie?

PAS DO PODNOSZENIA CIĘŻARÓW – za i przeciw.

Jedni upierają się przy konieczności noszenie, w czasie kiedy inni są dumni, że nigdy ich nie używali. W kulturystyce głosy są podzielone – niektórzy twierdzą, że pasy noszone są ze względu na bezpieczeństwo, inni , że zwiększają ryzyko uraz. Spór toczy się od wielu lat i zapewne przez wiele wciąż będzie. Cała prawda o noszeniu – za i przeciw.

JAK TO DZIAŁA?

CoreStabilityForTheRehabClientDziałanie pasa opiera się na zasadzie zwiększania ciśnienia w jamie brzusznej. Badania Miyamoto dowiodły, znaczący wzrost ciśnienia wywoływanego przez prostowniki grzbietu przy noszeniu pasa na brzuch, w czasie pomiarów Vansalvy oraz w czasie pracy izometryczniej takiej jak podnoszenie ciężarów. W skórcie, zwiekszenie ciśnienia w jamie brzusznej sprawia ze lepiej stabilizujesz kregosłup , a tym samym możesz podnieść więcej.
Inne badanie (Kinigmy) wykazało, że noszenie sztywnego pasa na wdechu przed podnoszeniem ciężarów, może zmniejszyć obciążenie kręgosupa nie tyle poprzez ciśnienie śródbrzuszne, ale przez samą sztywność generowaną przez pas.

RODZAJE PASÓW:
1. Pasy do trójboju siłowego
Osoby podnoszące ciężary stosują pasy typu Inzer Forever Belt przede wszystkim dlatego, że pozwala im na przysad i martwy ciąg dużo większy niż bez niego. Bezpieczeństgwo stanowi tu drugi aspekt. Pasy zaprojektowane specjalnie dla sportu trójboju są ciężkie, sztywne, i mają taką samą szerokość na całej długości. Im więcej bowiem powierzchni Twojego brzucha w kontakcie z taśmą, wywołać może dużo większe wartości ciśnienia w jamie brzusznej. Klamra sprawia, że to ty decydujesz jak mocno masz mieć je zapięte.
Więcej ciśnienie jamie brzusznej równa się lepszej wydajności i większym maksom. To naprawdę jest takie proste.

Pas do trójboju
2. Pasy na rzep
Są to pasy wykonane z syntetycznego materiału, miękkie, zapinane na rzep. Granica siły jaka może być na niego wywierana jest stosunkowo niska. Zbyt duża sprawi, że pas po prostu się rozepnie. Tym samym tworzone ciśnienie śródbrzuszne jest mniejsze więc i ochrona tkanek niewielka, a co za tym idzie, nie zwiększy on twojej wydajności treningowej.

Pas na rzep do podnoszenia cieżarów
3. Pasy kulturystyczne
Te pasy są zrobione ze skóry, ale nieco cieńsze (grubości przeciętnego paska do spodni) niż pasy do trójboju siłowego. Klamra i mocowanie jest takie samo, lecz ze względu na mniejszą szerokość z przodu – nie zwiększają one tak ciśnienia w jamie brzusznej jak pasy do trójboju, ale oczywiście zdecydowanie więcej niż te na rzepy.

Pas kulturystyczny

ZA NOSZENIEM PRZEMAWIA:
1.Mogą zapobiec urazom przeciążeniowym kręgosłupa.
Niestety, nie ma jednoznaczynych dowodów, że tak jest. Niemniej jednak efekt psychologiczny jest nieoceniony. Czuję się bezpieczniej, podnoszę lepiej. Niestety, minusem jaki tu dostrzegam jest fakt, dla którego podnosimy te ciężary. Zazwyczaj po prostu – chcę być silniejszy. Ok, ale czy chcesz być silny na siłowni przy kolegach, czy w życiu codziennym kiedy żona prosi cię o przesunięcie lodówki? Zostań przy pierwszym, a żonie powiedz, że bez pasa nie dźwigasz.
2. Mogą polepszyć stabilizacje, a tym samym pozwolić zwiększyć swój ciężar maksymalny.
To zdecydowanie jest prawda. Noszenie pasów polepsza maksy o kilka procent. Pytanie, czy jeśli nie mogę podnieść tego bez pasa, powinienem podnosić w ogóle?

PRZECIW NOSZENIU:
1. Pasy ograniczają twoje własne zdolności do czucia głębokiego i samokontroli ciśnienia w jamie brzusznej.
„Siła to umiejętność”. Tu nie chodzi tylko o wstanę czy nie wstanę. Mnóstwo ćwiczeń wymaga odpowiednich wzorców ruchu, odpowiedniego przygotowania oddechu, skupienia, spięcia, świadomości swojego ciała. Stosowanie pasa u początkujących podnoszących ciężary nie uczy ich tych zachowań ponieważ pas wykonuje całą robotę.
Z drugiej jednak strony – jeśli posiadasz dobrego trener, samokontrolę, unikasz brawury, nawet stosując pas poznasz te podstawy. Stosowanie pasa nigdy nie powinno mieć miejsca, kiedy na pierwszy plan wysuwa sie stabilizacja, praca centrum, czy nauka techniki – ale to powinno być oczywiste.
2. Pasy sprawią, że osłabiasz swój odcinek lędźwiowy.
Jak to możliwe? Z jednej strony większe ciśnienie w jamie brzusznej to większa kontrola mięśni, jeśli jednak dźwigasz bez pasa, plecy muszą zapracować, a ta właśnie praca sprawia, że apaptują się one do obciążeń, a ty po jakimś czasie możesz bezpiecznie podnieść więcej. Bierna stabilizacja nie przystosowuje naszego ciała.
I tu spójrzmy na najsilniejszych – najlepsi deadlifterzy na świecie noszą pasy cały czas, czy to w treningu czy na zawodach. Czy naprawdę myślisz, że mają słabe mieśnie pleców przez używanie tych pasów? Ta różnica w aktywności pleców może być impuslowi psychologicznemu, że mogę podnieść więcej bo czuję się bezpieczniej. Nie byłabym więc tak skora w osądzie, czy tak faktycznie jest.

Ostatecznie, nosić czy nie nosić, zależy od osobistych preferencji. W niektórych przypadkach, na sobie pas do podnoszenia ciężarów może zwiększyć ciśnienie krwi. Eksprerci spierają się na ile pracuje gorset mięsniowy przy podnoszeniu ciężarów, a na ile jest to bierna stabilizacja. Ryzykownym wydaje się zbytnie poleganie na taśmie – mam pas, urazy mnie nie dotyczą. Pasy umożliwają podnoszenie większego niż normalnie, stąd poprzez ich noszenie, zwiększasz ryzyko urazu. Badania wykonyane na pracownicach fizycznych noszących pasy, wykazało, że narazili się oni bardziej na urazy kręgosłupa, niż kiedy przestali to robić. I spójrzmy prawdzie w oczy, możesz bezpiecznie dźwigać bez pasa, jeśli wykonujesz to w dobrej technice, z dobrym przygotowaniem oddechu i spięcia.

Belt lift

BeltMiej swoje zdanie. Jedni noszą pasy cały czas – nawet w czasie rozgrzewki, inni jedynie na najcięższe serie. Ja osobiście nie noszę pasa. Mam wrażenie, że pasy skórzane dają złudne poczucie siły podnosząc twoją wydajność. Dodatkowo jako fizjoterapeuta wierzę, że przy dobrej adaptacji do treningu, nasz gorset mięsniowy jest w stanie przeciwstawić się ogromnym przeciążeniom. Dyskopatie nie są prawie nigdy nastepstwem jednorazowego złego dźwignięcia, ale wieloletniej złej techniki, lub przeciążeń.

Wbrew pozorom pasy na rzep nie są takie absurdalne jak się wydają. I wiem, że czujesz się bardziej cool w prawdziwym profesjonalnym pasie, ale o ile nie jesteś prawdziwym powerlifterem z krwii i kości – nie noś ich. Pasy na rzep nie podnoszą wydajności twojego dźwigania na tyle co pasy skórzane, stąd informacja zwrotna – skoro bez pasa tego nie podniosę, nie powinienem podnosić w ogóle.

Decyzję o tym czy nosić czy nie powinieneś podjąć sam. Nie pozwól sobie wmówić, że twoja decyzja jest zła lub dobra. Jeśli czujesz się pewniej w nim – rób to, jeśli jest to dla ciebie niewygodne lub dziwne, nie stosuj ich. Nie ma tu jednoznaczej odpowiedzi, nie ma dobrego sposobu. Jedyny dobra rada dla nas wszystkich to dźwigać, dźwigać, dźwigać…. 🙂

źródła:

http://breakingmuscle.com/olympic-weightlifting/weightlifting-belts-should-you-use-one-pro-and-con

5 Studies Answer: Should You Use a Weightlifting Belt?


http://breakingmuscle.com/strength-conditioning/5-mistakes-you-might-be-making-with-your-weightlifting-belt